מערך המשחק

ניר דוידוביץ - שוער1
אייל משומר - מגן ימני27
אריק בנאדו - בלם אחורי4
אנדריי פיליאבסקי - בלם קידמי24
טאלב טואטחה - מגן שמאלי13
ג'ון גיירו קולמה - קשר מרכזי אחורי8
גוסטבו בוקולי - קשר מרכזי ימני7
יניב קטן - קשר מרכזי20
עידן ורד - קשר ימני11
אייל גולסה - קשר שמאלי15
תומר חמד - חלוץ21
גלרית תמונות
טבלת ליגת Winner
נקודות שערים מש' הקבוצה
6 4- 0 2 מכבי פתח תקווה 1.
6 4- 2 2 מכבי תל-אביב 2.
4 5- 4 2 הפועל רעננה 3.
4 3- 2 2 הפועל כפר סבא 4.
3 4- 3 2 הפועל קריית שמונה 5.
3 3- 2 2 בני יהודה 6.

תיאור המשחק


2 מכבי חיפה
-
מ.ס. אשדוד 1

כרטיסים:
אריק בנאדו
אנדריי פיליאבסקי
בישולים:
גוסטבו בוקולי - שער 1
אייל משומר - שער 1
כיבוש שערים:
תומר חמד - דקה 33,87
 
חילופים:
ניר דוידוביץ הוחלף באמיר אדרי - דקה 46
עידן ורד הוחלף בשלומי אזולאי - דקה 64
ג'ון גיירו קולמה הוחלף בליאור רפאלוב - דקה 74
משה בוחבוטהשופט: ליגה (מחזור 22)מסגרת: 12.2.2011תאריך המשחק:
4000צופים: אשדודאצטדיון: מ.ס. אשדודקבוצה מארחת:

חמד הסיר את המצור מאשדוד

מאת: יצחק הברמן, מכבי חיפה

מכבי חיפה נקלעה למצוקה משער בכורה מראשו של קפילוטו אבל צמד שערים "אנגלים" מרגלי תומר חמד חרץ את גורל המשחק החד-צדדי והשאיר את החיפנים בפסגה לשבוע נוסף (ראובן כהן)

עד כמה שנשמע הזוי, צמד שערים כפי שתומר חמד כבש הערב באשדוד, ראוי להיכבש בגמר גביע או במשחק עונה. תשאלו את ג'ון גרגורי, מאמנה האנגלי של אשדוד שכבר ראה בחייו שערים כאלה.

חלוץ מקבל פעמיים כדור כשגבו לשער, מסתובב ויורה בעוצמה לפינות- רק המילה "פנטסטי" ראויה להם.
מאידך, רק שערים מטריפים כאלה יכלו להכריע את אשדוד. לא רק שהוליכה במשחק בשלב מוקדם, גם נתקלה ביכולת מאוד פושרת של מוליכת הטבלה שהתאמצה מאוד לפרק את ההגנה המקומית, מהחלשות בליגה.


חיפה, למעט חמש דקות פה ושם, לא התקשתה לבלום את אשדוד שבמחצית הראשונה הייתה קרובה יותר ל- 0:2 מאשר חיפה לשוויון. עד כדי ה"ירוקים" הפגינו יכולת חלשה, חסרת מחץ. ללא קשר להיעדרו של ולדימיר דבאלישווילי, כלום לא הלך בכיוון הנכון.

אשדוד ניסתה את ה"פטנט" שכל מאמני הליגה מנסים ובמידה מסויימת הצליחה. המגנים אייל משומר וטאלב טואטחה זכו לשמירה כפולה. על משומר הוצמד רחמים צ'וקול בנוסף למגן אורי מגבו ובאגף השמאלי, היו אלה עמנואל סארקי ועופר ורטה שחסמו לטואטחה את מסלול ההמראה הקבוע.


וכששני אלה מושבתים עד להודעה חדשה, עד לרגע ששומריהם הוחלפו, הקישור חייב להתעלות ליכולת גבוהה כדי לפצח את ההגנה האשדודית שהתבצרה עד כדי "בונקר".

לחמשת הקשרים של חיפה לא הייתה עדיפות, מלבד יכולת טכנית טובה יותר ואת זה ידענו מראש. רק גוסטבו בוקולי שיחק מצוין לאורך כל דקות המשחק. כנראה ביקש לעצמו מתנת יומולדת אותו יחגוג השבוע (33). ה"בישול" והשני של חמד שווים הרבה יותר מעוגת קצפת.

בוקולי נע ככספית לאורך ורוחב המגרש, ניסה כוחו בבעיטות רבות מרחוק וכמו במשחק מול בני-יהודה, הגבהה שלו הולידה שער של חמד. מי יודע מה היה קורה לו חיפה מיהרה להשוות ונקלעת לפיגור בשלהי המשחק.


רמתם של שאר חבריו לחולייה המרכזית עלתה ודעכה. אייל גולסה המשיך לשחק היטב במחצית הראשונה- בשנייה כלל לא הורגש. ג'ון קולמה התרוצץ וחילק כדורים, רובם ככולם רוחביים.
יניב קטן המשיך להיות הברומטר שדרכו עברו כדורים רבים, אלה שאמורים היו להפוך לכדורי עומק, נבלעו בהגנה באדום-צהוב.

מי שלא יזכור את המשחק לטובה, עידן ורד שהלך לאיבוד בקופסא הצרה באשדוד. קשה היה לו לפרוץ מהצד, כי אלה ששמרו על משומר התפנו גם ל"טפל" בו ואליהם הצטרף אחד הבלמים. כך גם בדקות שבהן שיחק במחצית השנייה, הפעם מאגף שמאל.


אחרון חביב, גיבור המשחק תומר חמד. מעולם איש לא הטיל ספק ביכולת הסיום שלו ברחבת היריב, באשדוד הוכיח שליטה נפלאה בכדור בצמד המבצעים שהסתיימו ברשתו של יוסי שקל שיכול רק להתנחם בכך ששום שוער בעולם לא היה מצליח לעצור את השערים. הם נכבשו במהירות גבוהה ובבעיטות סילוניות. בראוו חמד בעל הצמד.

הניצחון הבליט תופעה שאוהדי מכבי חיפה כבר "התרגלו" אליה וזה מסוג ההרגלים שרצוי וניתן לוותר עליהם. מדובר ביכולת ההסתגלות למצבים קריטיים. אחד מאלה קרה גם הפעם- ניר דוידוביץ סבל מסחרחורות ולא יכול היה להמשיך, אמיר אדרי נכנס ולא "עשה במכנסיים", אפילו הציל שער עם שריקת הסיום.


ואסור לזלזל ביכולת המנטאלית הזאת, היא חשובה לקבוצת צמרת מובהקת שהשכילה לבנות מערך שבו "חלקי חילוף" ברמה מעולה.

אשדוד, קבוצה שאינה אוהבת את מכבי חיפה במגרשה, ביקשה בכל כוחה להשכיח את החמישייה שספגה לפני שבוע בבאר-שבע. מאמנה, ג'ון גרגורי נטש את שיטת המשחק הפתוח והציב מערך טאקטי אשר הפך ליעד מבוצר. עם מעט מזל אפשר וגם היה מקבל תעודת הוקרה מ...הפועל תל-אביב על קיזוז שתי נקודות מחיפה, כמו שקורה בדרך כלל, המזל הולך עם הטובים יותר גם כשהם לא מרשימים.


השוער יוסי שקל לא הוטרד רבות כי לפניו פעל כוח משימה הגנתי, רק המגן הצעיר אורי מגבו בלט ושאר חבריו לא עזרו לו. הצטיינו בהפרעה למהלכי חיפה.

לאשדוד כלל לא הייתה התקפה. החלוץ היחיד, עידן שריקי, נעלם בין אריק בנאדו ואנדריי פיליאבסקי ששיחקו ללא פשרות וגם בצבירת כרטיסים צהובים היו 'מתואמים'.
הבלם האוקראיני הוכיח בשלוש דקות הסיום שהוא בנוי למלחמה ספורטיבית ובלם לא פחות מחמישה מעופי כדור שהיו ממוענים לרחבת חיפה.

קו המחשבה החיפני, פתיחה מוחצת כדי למנוע הסתבכות עתידית, עמד במבחן בדקה השנייה כאשר גולסה הגביה כדור לעבר הקפטן קטן שעצר בכתפו ולא הסתובב נכון כדי לבעוט במדויק.


...ובלי הודעה מוקדמת ה"בום" הגיע מהעבר השני וללא שום אתראה מוקדמת. האשדודים בקושי עברו את קו האמצע אך זכו לכדור קרן. משה אוחיון הגביה וניסן קפילוטו, בלם שהושאל השבוע ממכבי תל-אביב, נותר חשוף (איפה שומרו, חמד ?) ונגח באין מפריע כדי לעזור לקבוצת האם שלו בעקיפין.

חיפה ספגה אחרי 315 דקות, פיליאבסקי עדיין לא חווה שער חובה בליגה ועד שהחלו לעכל, נס מנע כדור שני ברשת. סארקי פרץ מימין, השאיר את טואטחה מאחור, פיליאבסקי הושיט רגל אך הכדור עבר את כל ההגנה והמתין לו צ'וקול שלא קלט שהוא מול רשת חשופה ונגח מעל משקוף !!


השער נחת על חיפה כמקלחת צוננין. בוקולי וגם פיליאבסקי טווחו מרחוק ואז חמד התעורר: בוקולי הגביה מימין, ורד החליק קלות בראשו וחמד הסתובב שמאלה והנחית "טיל בליסטי" ברשת אשדוד- 1:1.

מי שכמעט הבקיע, והוא לא התכוון לכך, קולמה שהרים משמאל, הכדור עשה מסלול קשתי לפינה הרחוקה ושקל הדף לקרן.

המחצית השנייה נפתחה בחילוף שאיש לא לקח בחשבון. אדרי במקום דוידוביץ החולה, אשדוד הבינה ששוער המשנה של חיפה לא פראייר אז העדיפה לסגת עוד יותר לאחור.

שקל קלט שני כדורים שטוחים ומסוכנים שבוקולי בעט מחוץ לרחבה וכמו במחצית הראשונה, התקפה מתפרצת של אשדוד. הבעיה של שריקי (54) , לפניו ניצב בנאדו שטאטא את השטח.


קטן (68) ניסה לנצל פרצה בהגנה ושלח כדור חופשי נמוך סמוך לקורה ויותר לא ראינו התקפות מחץ ראויות לציון.
שלוש דקות לסיום הלא רשמי של המשחק, צמד לחמד. אייל משומר שאשדוד אפשרה לו חופש פעולה מוחלט במחצית השנייה, הגביה ו"משבצת 9" של חיפה הסתובב והבזיק לפינה הנגדית- 1:2.

אבל הפינאלה שייכת לאדרי שמתח את אבריו עד למכסימום והציל כדור שנבעט מכדור חופשי לפינה הנמוכה אותו ביצע אמיר לביא מחוץ לרחבה. העמיס את הנקודות על האוטובוס בדרך צפונה.

הרכב אשדוד: יוסי שקל, עופר ורטה, אפא אמברוז, ניסו קפילוטו, אור מגבו (עידן סרור/73), רחמים צ'קול, סטפן קינג, ניר ביטון, משה אוחיון (אמיר לביא/56), עמנואל סארקי (עידן שדה/61), עידן שריקי.


Copyright © Maccabi Haifa All rights reservedכל הזכויות שמורות למכבי חיפה