עדכונים שוטפים
חדשות
חנות מכבי חיפה
עט מהודר צמפיונס ליג
מחיר קבוצתי: 28 ₪
מכבי חיפה בפייסבוק
טבלת ליגת Winner
נקודות שערים מש' הקבוצה
6 4- 0 2 מכבי פתח תקווה 1.
6 4- 2 2 מכבי תל-אביב 2.
4 5- 4 2 הפועל רעננה 3.
4 3- 2 2 הפועל כפר סבא 4.
3 4- 3 2 הפועל קריית שמונה 5.
3 3- 2 2 בני יהודה 6.
חדשות

זאהי ארמלי: הגזענות תובס ברגע שלא יתייחסו אליה

מאת: יצחק הברמן, מכבי חיפה
פייסבוק טוויטר


" אם רוצים באמת להדביר את תופעת קריאות הגזענות במגרשי הכדורגל, יש רק דרך אחת והיא להפסיק ולהזכיר אותן כל יום מחדש. הרי מדובר במספר קטן מאד של אוהדים שמתלהמים וקוראים את אותן קריאות, וברגע שהתקשורת נותנת להם במה נכבדה, אין סיבה שהם יפסיקו. ברגע שקולם לא יישמע, הם יבינו שלא מתייחסים אליהם ויפסיקו לקרוא, לקלל ולנהום" כך אומר זאהי ארמלי, גדול חלוצי מכבי חיפה בכל הזמנים.
ארמלי הופיע בערוץ הקבוצות של מכבי חיפה בלווין, בתכנית "אחד על אחד" עם המראיין אהרן ברנע שינחה תכניות אישיות במסגרת הערוץ. בתכנית בת 50 דקות , סיפר ארמלי על צעדיו הראשונים במכבי חיפה ואמר כי גם אז הזהירו אותו תושבי שפרעם כי מצפה לו דרך חתחתים וכי גילויי גזענות יהיו מנת חלקו בקבוצה החיפנית. אותם יועצים, סיפר ארמלי, הביאו לדוגמא את ריפעת טורק, כדורגלן הפועל תל-אביב והנבחרת, הזוכה לקריאות גנאי בכל מגרש אליו הוא מגיע.
למרות זאת, הוסיף ארמלי, התעלם מהעצות והגיע למכבי חיפה ובסופו של דבר לא הצטער. במועדון עצמו הוא זכה לכבוד מלכים ויש משחקני הקבוצה או אוהדיה לא קרא לעברו "ערבי מלוכלך". ההפך. ארמלי הפך לסמל במכבי חיפה והחזיר למערכת בגדול. באותם מגרשים בהם ניסו להוציאו משווי משקלו, נהג לא להתעצבן ולדבריו, התשובה הטובה ביותר שלו היתה כדור ברשת הקבוצה שאוהדיה קילו אותו בגלל מוצאו.
ארמלי הזכיר, בתשובה לשאלת ברנע, כי בפעם היחידה שהנושא הפך ממלכתי, הוא הבליג ונתן לאישי ציבור לדבר במקומו. מדובר ב"רעיון" שהעלה בשעתו, הכדורגלן שלמה קירט, שקרא לסלק מהנבחרת את השחקנים הערבים מאחר ואלה לא מזוהים עם המדינה. הענין עורר סערה גדולה בציבור הישראלי, לאו דווקא הספורטיבי. ארמלי שתק ורק אמר שאותו ישפטו על פי רמתו המקצועית, קירט סולק מהנבחרת ובסופו של דבר, קירט הגיע לשפרעם ובין השניים נערכה סולחה. אגב, בשנת 1985 זכה ארמלי ל"אות הסובלנות" מידי יו"ר הכנסת דאז, שלמה הילל.

בראיון האישי גילה ארמלי כי נאלץ לקנות את שחרורו ממכבי שפרעם למכבי חיפה ב- 40 אלף דולרים, וכי היה לו חוזה עם מכבי חיפה עוד לפני שסיים את עידן שפרעם. באותה תקופה, סיפר ארמלי, עמדה שפרעם לשחק מול הפועל בת-ים במשחקי מבחן לעלייה לליגה הארצית. יו"ר מכבי חיפה בימים ההם, צבי וייצנר, חתם עמו על חוזה והשיא לו עצה לכבוש 3 שערים בלבד בתקווה שהיריבה תכבוש ארבעה. בפועל, ארמלי כבש 4 שערים, בת-ים רק שלושה והעליה סיבכה את שני הצדדים מאחר ושפרעם לא רצתה להיפרד מהסקורר שלה. רק 40 אלף דולרים ששולמו לה מכיסו של הכדורגלן שיחררוהו לחיפה.

ארמלי גם חשף כי חלומו לשחק באירופה לא מומש בגלל "תרגיל" שעשתה לו מכבי חיפה בשנת 1986. אחרי יציאתם של רוני רוזנטל ואלי אוחנה לקבוצות בלגיות, התפלא ארמלי כיצד יתכן שהוא, החלוץ הטוב ביותר בישראל, לא מקבל הזמנות. רק אחרי 10 שנים התגלה לו הסוד. יובנטוס האיטלקית שיגרה לראשי מכבי חיפה הזמנה למבחנים עבורו, ומכיוון שבאותה תקופה חוזהו במכבי חיפה הסתיים, העדיפו קברניטיה לגנוז את הההזמנה, להחתימו לשלוש שנים נוספות ורק בתום הקריירה שלו לספר לו על הזימון האיטלקי.
סוד אחר שארמלי לא חשף עד יום, הקמע המיוחד שקיבל לפני כל משחק מאמו. מדובר במטבע בן שקל שהניחה בגרביים בדרכו למשחקים. כשהגיע לחדר ההלבשה נהג להוציאו, להסתירו בנעליו האזרחיות מבלי שאיש מחבריו יבחין בו שנים רבות.
ארמלי, המשמש כיום כמאמן-שחקן בקבוצת נעוריו, מכבי שפרעם כבר בן 45 אבל אין לו כוונות פרישה בעתיד הקרוב. לשאלת ברנע הרכיב את ה-11 הגדולים שלו: אבי רן, אבי כהן, עופר טלקר, ציון מרילי, אריק בנאדו, אברהם אבוקרט, משה סיני, אורי מלמיליאן, ברוך ממן, אלי אוחנה וזאהי ארמלי.

Copyright © Maccabi Haifa All rights reservedכל הזכויות שמורות למכבי חיפה