עדכונים שוטפים
חדשות
חנות מכבי חיפה
כדור מכבי חיפה מידה 5
מחיר קבוצתי: 61 ₪
מגבת מכבי חיפה מגבת חוף
מחיר קבוצתי: 65 ₪
מכבי חיפה בפייסבוק
טבלת ליגת Winner
נקודות שערים מש' הקבוצה
6 4- 0 2 מכבי פתח תקווה 1.
6 4- 2 2 מכבי תל-אביב 2.
4 5- 4 2 הפועל רעננה 3.
4 3- 2 2 הפועל כפר סבא 4.
3 4- 3 2 הפועל קריית שמונה 5.
3 3- 2 2 בני יהודה 6.
חדשות

ה"ילד" חוזר למכבי חיפה- ראובן עטר מונה למאמן בקבוצת האם הירוקה

מאת: יצחק הברמן, מכבי חיפה
פייסבוק טוויטר

המאמן ה-30 של המועדון מאז קום המדינה, השישי שגם שיחק בשורותיו קיבל מנשיא המועדון יעקב שחר את המפתחות (צילום: ראובן כהן)

ה"ילד" בתחילת דרכו בחיפה. צילום: מימל ה"ילד" בתחילת דרכו בחיפה. צילום: מימל

ה"ילד" בתחילת דרכו בחיפה. צילום: מימל

אחרי שדאג לנשיא שחר להרבה שמפניה, הפעם אלישע לוי הסתפק במים. צילום: ראובן כהן אחרי שדאג לנשיא שחר להרבה שמפניה, הפעם אלישע לוי הסתפק במים. צילום: ראובן כהן

אחרי שדאג לנשיא שחר להרבה שמפניה, הפעם אלישע לוי הסתפק במים. צילום: ראובן כהן

ראובן עטר, מי שנחשב לאחד מגדולי השחקנים במכבי חיפה יחזור לקבוצת נעוריו והפעם כמאמן הקבוצה הבוגרת. על כך הודיע הבוקר נשיא המועדון, יעקב שחר במסיבת עיתונאים בכפר-גלים.

עטר שהספיק במהלך הקריירה שלו לאמן במכבי הרצליה, מכבי נתניה ובבית"ר ירושלים עימה זכה בתואר הבודד שלו (ניצח בגמר 2009 את...מכבי חיפה 1:2) יהיה המאמן ה-30 בתולדות המועדון הירוק מאז קום המדינה.

הוא יהיה המאמן השלישי שנולד במחלקת הנוער של מכבי חיפה (קדמו לו ג'וני הרדי ושמעון שנהר ) והתשיעי שגם שיחק בשורותיה וזכה עימה בחמישה תארי אליפות (1989,1991,1994,2001,2002) ובשני גביעי מדינה (1991,1993). בכך הוא מצטרף לאוטו שלפנברג ז"ל, דוד (דז'ה) פרקש ז"ל, ג'וני הרדי, אברהם מנצ'ל, שמעון שנהר ז"ל , דניאל בריילובסקי, רוני לוי ואלישע לוי (אם רוצים, ניתן להוסיף את אלי פוקס ז"ל ששימש בחיפה כמאמן-שחקן). עם רוני לוי זכה לשתף פעולה בשתי עונות (1992-1994) והיה שותף לאליפות הגדולה והמשובחת בתולדות הכדורגל הישראלי כשחיפה סיימה עונה בת 39 מחזורים ללא הפסד.

עטר, המחזיק בשיא ההבקעות במשחקי גמר הגביע בהם מכבי השתתפה (4) עשוי ל"פגוש" במהלך עבודתו בחיפה בצאצאו, רועי עטר שכבר הספיק להופיע פעם אחת בשורות הקבוצה הבוגרת ומוליך השנה את דרוג הכובשים בקבוצת הנוער עם 11 שערי ליגה.
רועי ג'וניור כבש עד היום 13 שערי ליגה בנוער, כמספר שהבקיע אביו בעונת 1986/87. המאמן החדש מיעט לשחק בקבוצת הנוער והוקפץ לשורות הבוגרים בגיל 17.

עטר חוזר לעיר הכרמל במטרה לשחזר את הישגם של חמישה מאמנים שכבר בעונה הראשונה לכהונתם בחיפה זכו עם הקבוצה באליפות: שלמה שרף, אמציה לבקוביץ, אברהם גרנט, רוני לוי ואלישע לוי.

למאמן החדש שזכה עם חיפה בכל תואר אפשרי בכדורגל הישראלי 375 הופעות בכל המסגרות במדים הירוקים ו- 102 שערים בליגה, בגביע אירופה, בגביע המדינה, באינטרטוטו ובגביע הטוטו.

הנשיא הודה לאלישע לוי והמאמן הודה: "אני מתרגש, אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי"


רגעי פרידה. המנכ"ל צ'יזיק מחזק את ידי המאמן לוי אחרי הודעתו של הנשיא. צילום: ראובן כהן רגעי פרידה. המנכ"ל צ'יזיק מחזק את ידי המאמן לוי אחרי הודעתו של הנשיא. צילום: ראובן כהן

רגעי פרידה. המנכ"ל צ'יזיק מחזק את ידי המאמן לוי אחרי הודעתו של הנשיא. צילום: ראובן כהן

שחקני חיפה האזינו לדברי הנשיא בנושא. צילום: ראובן כהן שחקני חיפה האזינו לדברי הנשיא בנושא. צילום: ראובן כהן

שחקני חיפה האזינו לדברי הנשיא בנושא. צילום: ראובן כהן

לפני שהודיע על מינויו של עטר, נשיא מכבי חיפה הודה לאלישע לוי המסיים ארבע שנים רוויות הישגים וחוויות וביניהן שתי אליפויות (פלוס אחת שנגזלה עקב הקיזוז), הופעה בבית האלופות, שתי הופעות בגמר הגביע ואולי אחת נוספת בדרך.

"אנו גאים שבחרנו באלישע לפני ארבע שנים ועזרנו לו להתבטא ולהביא מכישרונו להוליך מועדון כשלנו. הוא ייצא לדכו, אמנם הליגה לא הסתיימה אבל אנו מאחלים לו הצלחה בעתיד.

"למנות מאמן במכבי חיפה זה לא עניין של מה בכך. אותנו לא מעניינים שלטים שמניפים מאחורי הסככה בה יושב המאמן. עטר הוכיח עצמו כמאמן שמגיע לו בזכות ולא בחסד ולא בגלל קשקשנים כאלה ואחרים. אנו עוקבים אחריו, הוא אימן במספר קבוצות והיתרון שלו הוא בכך שאנו מכירים אותו אישית ולא זקוקים לתהות על קנקנו. הוא לא רק היה שחקן מוכשר אלא בן-אדם ואנו גאים להחזיר אותו הבייתה".

המאמן היוצא שקיבל את ההודעה על חילופי המאמנים רק אתמול (ראשון) וכך גם ראובן עטר, הודה שהוא מתרגש להיפרד מהמועדון שהעניק לו את התארים הראשונים בקריירת האימון הארוכה.

"לא עושים סיכומים כאשר השנה הרביעית לקראת סיומה ולפנינו עדיין משימות חשובות אבל אני אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי לעבוד כאן ארבע שנים. אני זוכר עדיין את היום הראשון שהגעתי לכאן ומאז עברתי רגעים יפים רבים ומעט פחות טובים, כפי שקורה לעתים בקבוצת כדורגל.

"אני שמח שהשתלבתי במדיניות של הקבוצה, לא ויתרנו על ההישגיות, קידמנו צעירים וגם בעונה הרביעית הפחות טובה, כאשר היינו רחוקים משמירה על הכתר, אנו שומרים על סטנדרטים שבראשם הגעה לאירופה דרך הליגה או הגביע.

" להיות במכבי חיפה זה לא פשוט. עדיין איני מסכם את מה שנעשה כאן בתקופתי. אני כן יכול להצביע ולומר שזה המועדון הטוב ביותר לעבוד בו, כולם מבקשים לעבוד כאן ואני מאחל הצלחה למאמן שיבוא אחריי".

אלישע לוי הוסיף ש"אין אצלי שום דבר סגור כי רק אתמול ישבתי עם שחר שמסר לי את ההחלטה. יחד עם זאת, לכולנו ישנה אחריות ולפנינו משימות. לכן הדבר היחיד שמעניין אותי הוא לסיים את העונה בהשגת המטרות ורק אחר כך אשב ואתגבש עם עצמי".

שחר: "אם חס וחלילה אחד משחקניי ייתפס לאלימות אתבע אותו אישית על פגיעה בתדמית ובהכנסות"


הנשיא שחר, יו"ר ההתאחדות אבי לוזון והמאמן הלאומי גוטמן. צילום: ראובן כהן הנשיא שחר, יו"ר ההתאחדות אבי לוזון והמאמן הלאומי גוטמן. צילום: ראובן כהן

הנשיא שחר, יו"ר ההתאחדות אבי לוזון והמאמן הלאומי גוטמן. צילום: ראובן כהן

"מי שיקבל בומבה לא יתקוטט". הנשיא שחר מסביר את משנתו. צילום: ראובן כהן "מי שיקבל בומבה לא יתקוטט". הנשיא שחר מסביר את משנתו. צילום: ראובן כהן

"מי שיקבל בומבה לא יתקוטט". הנשיא שחר מסביר את משנתו. צילום: ראובן כהן

עטר צופה בשבת האחרונה בניצחון הנוער בגביע על...מכבי נתניה. צילום: ג'ו הירש עטר צופה בשבת האחרונה בניצחון הנוער בגביע על...מכבי נתניה. צילום: ג'ו הירש

עטר צופה בשבת האחרונה בניצחון הנוער בגביע על...מכבי נתניה. צילום: ג'ו הירש

מטבע הדברים לא רק מינויו של מאמן חדש עמד על הפרק במסיבת העיתונאים. האירועים האלימים בכדורגל הישראלי, דווקא כאשר שחקנים ובעלי תפקידים נוטלים בו חלק פעיל.
הנשיא סיפר כי שוחח עם שחקני קבוצתו והבחין על פי תגובתם שהם מתביישים במה שעיניהם ראו.

"לשמחתי, אצלנו אין תופעות כאלה כפי שהפרחחים הראו לנו בשבועות האחרונים. דיברתי אל השחקנים שהם מקצוענים ופרנסתם תלויה במשחק ואל הצעירים העושים צעדים ראשונים בקבוצה הבוגרת. מה יעשה שחקן שיורחק לחצי שנה ? האם המועדון חייב להמשיך ולשלם לו את שכרו ?

"אני מודיע שאם חס וחלילה יקרו אצלנו תופעות כאלה, אתבע אישית את המעורבים על פגיעה בתדמית המועדון ובהכנסותיו העתידיות ואני מתכוון לכך במלוא הרצינות.

"אני סבור שהגברת הענישה עשויה לפתור חלק מהנושא. אני מדבר כבר עשרים שנים על ענישה חמורה יותר לאותם שחקנים שאין להם כבוד לעצמם ולמקצוע בו הם עוסקים והוא למעשה פרנסתם. מישהו מעלה על דעתו שגם אם שחקן יהיה חופשי והתפרע, אביא אותו למכבי חיפה ?" שאל שחר.

כשמדובר במכבי חיפה הודיע הנשיא שביקש ממנכ"ל המועדון, איתמר צ'יזיק שישב לידו לארגן שני כנסים מיוחדים בנושא.
"כנס אחד יהיה בתוככי מכבי חיפה, במחלקת הנוער שלה עם כל השחקנים בכל שכבות הגיל ועם הוריהם בו נעלה את נושא האלימות, את אקט החינוך במטרה להשריש בתוכם את הנושא החשוב.

"השני ייערך באולם מרכז הקונגרסים, מפגש בלתי אמצעי עם האוהדים כדי לתת להם אפשרות להתבטא ולהרגיש שותפים כי לדידנו, הכל מתחיל ונגמר בחינוך".


"תהיינה בומבות, לא יהיו קטטות". הנשיא שחר וסגנו עוזי מור. צילום: ראובן כהן "תהיינה בומבות, לא יהיו קטטות". הנשיא שחר וסגנו עוזי מור. צילום: ראובן כהן

"תהיינה בומבות, לא יהיו קטטות". הנשיא שחר וסגנו עוזי מור. צילום: ראובן כהן

עדיין לא נפרדים. אלישע ממהר לאימון והשאיר את הנשיא והמנכ"ל לשוחח על האלימות בכדורגל. צילום: ראובן כהן עדיין לא נפרדים. אלישע ממהר לאימון והשאיר את הנשיא והמנכ"ל לשוחח על האלימות בכדורגל. צילום: ראובן כהן

עדיין לא נפרדים. אלישע ממהר לאימון והשאיר את הנשיא והמנכ"ל לשוחח על האלימות בכדורגל. צילום: ראובן כהן

שחר השיב לשאלות רבות נוספות.

* על ההצעה של אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל שישמש ראש וועדה לבחינת מצבו של הכדורגל ועריכת שינויים בו: " לא נתתי ללוזון תשובה כי לא מיציתי את הנושא איתו. על פניו צריך לעמוד בראש הוועדה איש ציבור ואנחנו נהיה חברים בה. לא צריך ללמד אותו מה החוליים של הכדורגל הישראלי, צריך לחדד את הבעיות ולשנות, חובה להשתפר ולא רק במגרש.

"כולנו עדים לאלימות בכל התחומים. ילדים משתוללים בהצגה "גטו" בתיאטרון, בימי חמישי ידי המשטרה מלאות עבודה בפאבים ובמועדוני הבילוי. לפי הקשקושים בפאנלים השונים ניתן לחשוב שרק הכדורגל אלים. תשאלו במשטרה, הסטטיסטיקה מוכיחה שהאלימות לא גאתה ביציעים. אפילו מה שקרה בדרבי התל-אביבי נשא יותר אופי של הפגנה ולא אלימות לשמה. תראו מה קורה ביוון ובטורקיה, המעגל הקרוב אלינו. תמיד מסתכלים על ספרד ושם מוריניו מתקוטט עם שוער ומורחק למספר משחקים. לא הקהל . אצלנו היו גיבורים על הבלם טאקסיירה שאמר משהו לשופט והורחק לשישה שבועות. מי שמתקוטט, שיחטוף בומבה, תהיינה בומבות לא תהיינה קטטות".

"אלה שחתמו לפני שמונה על הקמת מנהלת נסוגו מאינטרסים שלהם והיום הם בפרונט"


מודאג שלא ממלאים את קריית אליעזר. מה יהיה באצטדיון החדש ? שחר מבקר באתר הבנייה מודאג שלא ממלאים את קריית אליעזר. מה יהיה באצטדיון החדש ? שחר מבקר באתר הבנייה

מודאג שלא ממלאים את קריית אליעזר. מה יהיה באצטדיון החדש ? שחר מבקר באתר הבנייה

פרידה חגיגית. הנשיא, המנכ"ל והמאמן בדרך לשיחה עם השחקנים. צילום: ראובן כהן פרידה חגיגית. הנשיא, המנכ"ל והמאמן בדרך לשיחה עם השחקנים. צילום: ראובן כהן

פרידה חגיגית. הנשיא, המנכ"ל והמאמן בדרך לשיחה עם השחקנים. צילום: ראובן כהן

* הקמת מנהלת ליגה.

" איני חבר בהנהלת ההתאחדות כי לא אהבתי את דרך קבלת ההחלטות בנושאים מסוימים. לא נעלמתי, מי שביקש להתייעץ עימי פנה אליי. לפני שמונה שנים הצעתי להקים מנהלת ובמשרדי נמצא מסמך חתום בידי ראשי הקבוצות. אלה שנמצאים כיום בפרונט הם אלה שטירפדו אז את הקמת המנהלת. יודעים מדוע ? כי חלק ביקש מאיתנו להקפיא את הירידות בגלל שקבוצתם נמצאת באיזור המסוכן.

"היו שם מאיר שמיר, לוני הרציקוביץ ואפילו הפועל כפר-סבא מהליגה השנייה שבעליה היה אלי טביב, היה מוכן להצטרף. ה"קטנות" טירפדו את המהלך והן שוכחות שאין להן זכות קיום ללא ה"גדולות" המביאות למשחקיהן את מרבית האוהדים.

"אנשים לא מבינים מה כרוך בהקמת מנהלת ליגה. מדובר בצורך בים של כסף עבור חברי המנהלת, משרדים, מכוניות וכל מה שקשור אליה. לא רק מכבי חיפה ומכבי תל-אביב יחזיקו אותה, כולם חייבים להשתתף. היא חייבת לפעול מתוך ויחד עם ההתאחדות. מישהו חושב שאם אבי לוזון יתפטר יהיה טוב יותר ? ילחצו על מתג ויהיה אור ?"

שחר גם התייחס לרמת הכדורגל הישראלי ונגע באיכותו כתוצאה מייצוא מאסיבי של שחקנים: " כדוגמא אביא את ליאור רפאלוב. מישהו מאמין ששחקן נוער בן 18 יכול לקפוץ לבוגרים ומיד למלא את מקומו ?
אתם העיתונאים מדגישים מדי יום ששחקנים שלנו מקבלים באירופה רבע שעה פה ורבע שעה שם ובינתיים איכות הכדורגל כאן צונחת.

"שנים לוקח לטפח שחקנים אבל בפועל הם מקבלים כאן במה ולבסוף בורחים לאירופה כדי לשבת על הספסל בבלגיה או במקום אחר. קבוצות ישראליות מתפרקות מנכסיהן והדוגמא הבולטת היא הפועל תל-אביב"

הנשיא של חיפה דוגל באיחוד כוחות בין רשויות כדי ליצור קבוצות כדורגל הנמצאות במרחק הליכה זו מזו: " להרצליה, רעננה, כפר-סבא ורמת השרון לא צריכה להיות קבוצה אחת ? הרי אם מאחדים את כל אוהדי הקבוצות הללו הן לא מצליחות למלא יציעים של אצטדיון אחד.

"הלוואי ויכולתי לגרום לקבוצה אחת בחיפה. במשחקי הדרבי האחרונים לא מצליחים למלא 14,000 מושבים וזאת כאשר בעיר ובפריפריה גרים כ-700 אלף תושבים".

Copyright © Maccabi Haifa All rights reservedכל הזכויות שמורות למכבי חיפה