מערך המשחק

רפי כהן (שוער) - שוער1
רומן פץ - בלם אחורי5
אלון חרזי - בלם קידמי3
מרקו בלבול - מגן ימני13
משה גלאם - מגן שמאלי14
ראובן עטר - קשר שמאלי10
אלון חזן - קשר ימני4
אייל ברקוביץ - קשר מרכזי9
סרגיי קנדאורוב - קשר מרכזי אחורי6
רוני לוי - קשר מרכזי ימני7
אלון מזרחי - חלוץ11
גלרית תמונות
טבלת ליגת Winner
נקודות שערים מש' הקבוצה
6 4- 0 2 מכבי פתח תקווה 1.
6 4- 2 2 מכבי תל-אביב 2.
4 5- 4 2 הפועל רעננה 3.
4 3- 2 2 הפועל כפר סבא 4.
3 4- 3 2 הפועל קריית שמונה 5.
3 3- 2 2 בני יהודה 6.

תיאור המשחק

1 טורפדו מוסקבה - מכבי חיפה 3

כרטיסים:
ראובן עטר
רומן פץ
משה גלאם
בישולים:
אייל ברקוביץ - שער 1
כיבוש שערים:
שי הולצמן - דקה 85
רומן פץ - דקה 73
אלון מזרחי - דקה 6
 
חילופים:
מרקו בלבול הוחלף בשי הולצמן - דקה 45
אלפרד מיכאלף ( מלטה )השופט: גביע אירופה למחזיקות גביע מסגרת: 28.9.1993תאריך המשחק:
9000צופים: קריית אליעזראצטדיון: מכבי חיפהקבוצה מארחת:

מכבי חיפה מול טורפדו מוסקבה

מאת: יצחק הברמן, מכבי חיפה


בעוד המוני בית ישראל תוקעים את היתדות האחרונים בסוכה, תקעה אמש מכבי חיפה את יסודותיו של הכדורגל הישראלי באירופה. חיפה הדהימה אמש כאשר היכתה את מחזיקת הגביע הרוסי 1:3, מחקה את ההפסד 1:0 במוסקבה, ועלתה לסיבוב השני של גביע אירופה למחזיקות.
זה נראה כמו חגיגות יום העצמאות. היתה חסרה רק שמפניה, כדי שניזכר בימי האליפות. חיפה הוכיחה, אולי בפעם הראשונה, כי הכדורגל הישראלי יכול להצליח בדרג המתקדם באירופה. חבל שרק 9000 אוהדים היו באיצטדיון. עוד 9000 שלא הגיעו והוכיחו כי הם אוהדי טלוויזיה, והחמיצו חוויה גדולה.
כבר בפתיחה הוכיחה חיפה, כי נצחון על הרוסים אינו בשמים. דווקא האורחים הבינו מהר כי חיפה היא בהחלט קבוצה טובה מאוד, אפילו יותר טובה מהם. את שערו הנדיר של רומן פץ, הם לא ישכחו זמן רב. לטיל הטורפדו הזה נשוב בהמשך.
המנג`ר, גיורא שפיגל, עשה שיעורי בית והכין את הקבוצה למבצע. אלה היו במחצית הראשונה כ- 20 - 30 דקות מתות, אבל ביתר 70 הדקות הם היו בהחלט עדיפים לאין ערוך על הרוסים. גיורא פתח עם חלוץ אחד, אלון מזרחי, הורה לברקוביץ לשחק יותר קרוב אליו ואת כל היתר השאיר מעט מאחור.
במחצית הבין גיורא כי במצב של 1:1 הוא צריך במגרש עוד חלוץ ושלח למגרש את האיש למשימות מיוחדות, שי הולצמן, שלא איכזב גם הפעם. הולצמן היה טוב וגם כבש את השער המכריע. ועוד איזה שער.
חיפה שיחקה בצורה מרשימה. דווקא השחקנים שעושים בדרך כלל עבודה אפורה, בלטו הפעם. אלון חזן הציג את משחקו הטוב ביותר מתחילת העונה. הוא יזם התקפות על שערה של טורפדו, ואף בישל את השער השלישי. כבר ציינו קודם לכן את הבלם רומן פץ, שכבש את שערו הראשון בקבוצה.
אבל מעל כולם התעלה אתמול אייל ברקוביץ. החוסן הגופני של הרוסים לא עזר להם מול הטכניקה הנהדרת של אייל. שוב ושוב תיעתע בהם, החזיק בכדור, שינה כיוון, מסר לחבריו כדורים נהדרים. חבל שאינו מנסה כוחו יותר בבעיטות לשער. עטר, אולי מעצם הצבתו קצת מאחור היה יותר מאופק והתעלה רק בסיום. הוא חייב אגב, ללמוד לבעוט את כדורי העונשין למסגרת : לרוסים ניתן כדור עונשין אחד מ- 22 מטרים - והם כבשו ממנו שער. עטר בעט ששה כדורי עונשין ממרחקים דומים - מרביתם מחוץ למסגרת.
שחקני טורפדו נלחצו לשערם. אם במחצית הראשונה עוד ניסו ליזום מעט, הרי שלאחר ההפסקה נכנסו לבונקר, הסתפקו בהרחקות סתמיות של הכדור, ביזבוז זמן ויציאה להתקפות מתפרצות, בלתי אפקטיביות מול יכולתו הטובה של אלון חרזי.

חיפה פתחה בלחץ מאסיבי על שערה של טורפדו. כבר בדקה ה- 6 רמזה חיפה על כוונותיה. ברקוביץ מסר כדור נפלא לאלון מזרחי, שהתקדם מספר צעדים בתוך הרחבה, ומזווית חדה מאוד בעט נפלא את הכדור לפינה השמאלית הגבוהה, 0:1 - שער גדול.
שחקני טורפדו נראו בהלם, אבל כשנדמה היה כי חיפה תכבוש בקלות שער נוסף, בא השוויון. בדקה ה- 12 הכשיל רומן פץ את סרגיי בוריסוב, האיש שכבש במוסקבה, כ- 22 מטרים מהשער. רפי כהן סידר חומה, אבל אנדריי קלאייצ`ב בעט כדור שטוח, לא חזק במיוחד, שעבר בין השחקנים והפתיע את רפי כהן שאיחר בזינוקו, 1:1 משער לא מחוייב המציאות.
עכשיו חיפה היתה בבעיה רצינית. היא היתה זקוקה לשני שערים נוספים, כדי למחוק את שער החוץ של הרוסים. זו נראתה משימה בלתי אפשרית. שי הולצמן נכנס בדקה ה- 46 במקום מרקו בלבול, וחיפה נראתה תוקפנית יותר. טורפדו ויתרה על ההתקפה, ושיחקה באותן דקות עם חלוץ אחד, אנדריי טלאלייב, שגם עזר במיגננה.

הרכב האורחים

טורפדו הציגה בפנינו את הבונקריזם במיטבו. כשטללאייב עבר את החצי, המאמן פטרנקו והמנג`ר זולוטוב התחבקו. הרוסים הסתגרו בהגנה אירופית צפופה כ- 35 מ` משערם והדפו את כל הנסיונות. חיפה שיחקה בשלב זה כדורגל נפלא, עם הרבה סבלנות, הרבה מחשבה והרבה יכולת. שוב ושוב הגיעה לרחבה הרוסית, לחצה עוד ועוד - ונהדפה.

היה ברור כי כדי לפרוץ את הבונקר הזה צריך לבעוט מרחוק. 17 דקות לסוף, החלה התפנית, שהביאה את חיפה לשלב השני. הכדור הגיע במרכז השדה לרומן פץ, הוא התקדם מעט וממרחק של כ- 35 מטרים שלח טיל מדהים, נדיר בעוצמתו אל בין חיבורי המזוזה והמשקוף. 1:2 לחיפה והקהל היה בהלם מן השער האדיר.
חיפה תקפה עתה כמו מכבש. 5 דקות לסיום התפרץ הר הגעש הירוק בחיפה. אלון חזן חדר בכח לרחבה בין שני שחקנים רוסים ובעט - אך השוער פוצ`יבאלוב זינק והדף. הכדור הגיע להולצמן שנגח שוב לעבר השער - והכדור מעשה שטן, פגע בשוער השרוע. אולם כדי לעשות צדק התגלגל הכדור בחזרה להולצמן וזה, במצב כריעה, שלח שפיץ קטן לרשת - 1:3 כדי להעלות את האיצטדיון הגועש באוויר.
ויווה אירופה, מכבי חיפה ממתינה להגרלה הגדולה.

( " ידיעות אחרונות" )

הרכב טורפדו : פוצ`יבאלוב, קלייאצ`ב (הוחלף ע"י צ`ומצ`נקו בדקה 46), טצלצ`וב, אסנסייב, אוליאנוב ( הוחלף ע"י פוטילין בדקה 87), שוסטיקוב, גרישין, ווסטרוסבלין, טללייב, צ`וגייאנוב, בוריסוב.


* נלקח מארכיונו של .

פרשנות

רק רגעים בודדים של התרוממות רוח אמיתית העניק לנו הספורט הישראלי מאז ומעולם.
רגעים ספורים. פה קמצוץ, שם משורה. פה קב בודד, שם איזה קורטוב.
וזהו.
הנצחון של מכבי ת"א בבלגראד (1977) על איניס וארזה, והזכיה הראשונה בגביע האלופות של אירופה היה רגע כזה


Copyright © Maccabi Haifa All rights reservedכל הזכויות שמורות למכבי חיפה